Інвестори будівництва житла зможуть зареєструвати речові права онлайн
В Україні запрацював електронний сервіс захисту громадян, які інвестували в будівництво житла.
Про це повідомила пресслужба Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.
В Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ) запрацював сервіс, що дозволяє подавати документи для державної реєстрації речових прав на майбутню нерухомість (квартири, допоміжні приміщення, гаражі, інші житлові приміщення).
Йдеться про об’єкти, що є на етапі будівництва або будуть збудовані в майбутньому. Реєстрацію відповідних речових прав здійснюють замовники будівництва (забудовники).
Завдяки цьому рішенню громадяни зможуть ще до здачі будівлі в експлуатацію зареєструвати свої речові права на житло шляхом безпосередньої купівлі нерухомості у замовника та перереєстрації речових прав.
Наразі громадяни вимушені переважно укладати з забудовниками попередній договір купівлі-продажу нерухомості чи угоду про наміри, згідно з якими покупець нерухомості погоджується придбати майно, а продавець – продати житло саме цій особі.
Однак, на основі таких угод не виникає право власності на житло. Вони лиш слугують своєрідною підготовкою до укладання основної угоди з купівлі-продажу нерухомості. Вона укладається уже після здачі об’єкта в експлуатацію.
Іншою перевагою механізму є те, що після реєстрації покупцем речових прав на майбутню квартиру забудовник не може без погодження з власником змінювати технічні характеристики помешкання.
«Наявність у замовника речових прав на нерухомість стане чітким доказом, що саме забудовник є власником об’єкту та першим продавцем нерухомості. Це дозволить уникнути проблеми подвійних продажів квартир, коли недобросовісні забудовники, не маючи речових прав, продавали одну і ту ж квартиру декільком особам», – пояснюють у міністерстві.
Варто додати, що забудовники зможуть зареєструвати речові права на майбутню нерухомість, дозвіл на будівництво якої був виданий до 10 жовтня 2022 року. Саме тоді набрав чинності Закон України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому».
Ця вимога вже є обов’язковою для всіх будівельних об’єктів, які отримали дозволи на будівництво після 10 жовтня 2022 року, коли запрацював закон.
Єдина державна електронна система у сфері будівництва розроблена Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури у співпраці з Міністерством цифрової трансформації України за підтримки проєкту USAID/UK aid TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах.